CROSBI: https://www.bib.irb.hr/pregled/profil/29901
Akademska i istraživačka postignuća:
Albert Zamarin je rođen 11. studenog 1968. u Šibeniku. Osnovnu školu završio je u Šibeniku, kao i gimnaziju, gdje je stekao zvanje matematičar-informatičar. Nakon odsluženja vojnog roka od godine dana, 1988. godine nastavio je školovanje na studiju brodogradnje Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, usmjerenje projektiranje i konstrukcija broda, gdje je u lipnju 1993. godine diplomirao s temom Projekt konstrukcije tankera nosivosti 5000 t za uvjete plovidbe na Arktiku, stekavši zvanje diplomiranog inženjera brodogradnje.
Po završetku studija, u rujnu 1993. zapošljava se u brodogradilištu „3. MAJ“ Rijeka kao pripravnik u radioni obrade limova i profila. Završetkom pripravničkog staža prelazi u tehnički ured, odjel trupa, gdje radi u sekciji numerike na računarskoj pripremi elemenata strukture broda za rezanje, te na izradi klasifikacijske i radioničke dokumentacije trupa broda.
U prosincu 1994. zapošljava se kao znanstveni novak na Zavodu za brodogradnju i inženjerstvo morske tehnologije Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Iste godine upisuje poslijediplomski studij, smjer Računarska mehanika, modul Strukturna analiza i optimizacija konstrukcija. Magistarski rad pod nazivom Hidrodinamičko opterećenje vitkih brodova na morskim valovima je uspješno obranio u lipnju 1998. Doktorsku disertaciju pod naslovom Numeričko modeliranje ekstremnih opterećenja broda na valovima velikih amplituda uspješno je obranio 2003. kada je i izabran u znanstveno-nastavno zvanje docent. 2009. godine izabran je u znanstveno zvanje viši znanstveni suradnik, 2010. godine izabran je u znanstveno zvanje znanstveni savjetnik, a 2019. u zvanje znanstveni savjetnik u trajnom zvanju u znanstvenom području tehničkih znanosti polje brodogradnja. 2014. godine je izabran u znanstveno-nastavno zvanje redoviti profesor, a 2019. u zvanje redoviti profesor u trajnom zvanju.
Održava nastavu iz kolegija Strukturni elementi broda, Konstrukcija broda, Čvrstoća broda, Strukturna analiza broda, Konstrukcija malih plovnih objekata, Projektiranje strukture plovnih objekata na sveučilišnom i stručnom preddiplomskom, sveučilišnom diplomskom i doktorskom studiju brodogradnje na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Autor je četrdeset znanstvenih i stručnih radova, u domaćim i stranim časopisima te na kongresima u zemlji i inozemstvu. Njegov se znanstveni interes prvenstveno kreće u područjima projektiranja strukture plovnih objekata, numeričkog modeliranja i analize pomorskih konstrukcija, tehnologičnosti brodske konstrukcije, te upotrebe kompozitnih materijala u brodogradnji.
Na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Rijeci obavljao je brojne dužnosti. Bio je predstojnik Zavoda za brodogradnju i inženjerstvo morske tehnologije u mandatu 2007. do 2010. godine. Od 2004. godine je voditelj Katedre za konstrukciju plovnih objekata, te voditelj Laboratorija za računarsko inženjerstvo u brodogradnji. Od 2008. član je Hrvatske akademija znanosti i umjetnosti HAZU, Sekcija za morsku tehnologiju. Od 2012. godine član je muđunarodne organizacije za brodske i odobalne konstrukcije ISSC, kao član Odbora II.1 Quasi-static response, a od 2015. godine kao član Odbora V.3 Material and fabrication technology.
Lista projekata na kojima je sudjelovao:
- 1994.-1997., Projekt 2‐09‐012 Interakcija objekata morske tehnologije s okolišem, Glavni istraživač prof. dr.sc. Julian Dobrinić, financirano od MZOŠ RH.
- 1997.-2002., Projekt 069007 Hidrodinamika plovnih objekata: otpor, propulzija i pomorstvenost., Glavni istraživač prof. dr.sc. Alice Vučinić, financirano od MZOŠ RH.
- 2002.-2006., Projekt 069010 Numeričko modeliranje u hidrodinamici plovnih objekata., Glavni istraživač prof. dr.sc. Bruno Čalić, financirano od MZOŠ RH.
- 2006.-2009., TEMPUS project EC CD_JEP-40037-TEMPUS III-2005 pod naslovom Advance Ship Design for Pollution Prevention, Glavni istraživač Prof. D.Sc. Carlos Guedes Soares, Universidade Tecnica de Lisboa.
- 2013.-2017., Projekt 13.09.1.1.06 Unapređenje metodologije projektiranja procesa gradnje broda, Glavni istraživač prof. dr.sc. Nikša Fafandjel, financirano od Sve
Živi u Kastvu i otac je troje djece. Tekuće govori engleski, a služi se talijanskim jezikom.